Pro zlepšení našich služeb používáme cookies.
Přečtěte si více o tom, jak cookies používáme a jak je můžete případně odmítnout.
Virus je druh škodlivého programu, který se v napadeném počítači samovolně množí. Napadá další soubory a šíří se systémem podobně, jako se biologický virus šíří lidským tělem.
Kromě samotného šíření provádí virus v počítači další škodlivé aktivity, například:
V počátcích se viry šířily prostřednictvím datových nosičů (CD, DVD, diskety), ale dnes mají díky internetu širší možnosti. Pro aktivaci viru musíte nakažený soubor spustit, otevřít nebo uložit do počítače, proto se dnes nejčastěji šíří v přílohách e-mailů.
Na infikované soubory narazíte také na online úložištích nebo na warez stránkách, určených k nelegálnímu stahování filmů, hudby či softwaru.
Nejčastěji jsou nakažené spustitelné soubory, které mají přípony .exe, .com, .msi a .bat. Nakažené mohou být ale i nespustitelné soubory, například klasické dokumenty z řady Microsot Office nebo pdf soubory. Buďte proto při spouštění těchto souborů opatrní a v případě nejistoty je zkontrolujte antivirem.
Virus nejčastěji zaútočí:
Všímejte si neobvyklého chování počítače, jako je zobrazování nesrozumitelných chybových oken, spouštění aplikací bez vašeho vědomí, nebo náhlého zpomalení systému. Pokud se ve vašich složkách objeví neznámé soubory, zkontrolujte je antivirem.
V ideálním případě viry odhalí antivirový program.
Nejúčinnější zbraní proti virům je aktualizovaný antivirový software. Jakmile vir odhalíte a odstraníte, spusťte kompletní prohlídku počítače a ověřte si, že se viru nepodařilo dál rozmnožit. Ne všechny typy virů jdou však dokonale odstranit. V některých případech je ideální řešení počítač kompletně přeinstalovat.
Nepokoušejte se virus odstranit ručně. Můžete přijít o důležité osobní i systémové soubory.
Prevence proti virům: