Z automobilů se postupně stávají smartphony na kolečkách. Na jednu stranu nabízí chytré funkce, na druhou stranu o svých majitelích uchovávají spoustu citlivých informací, jako například kde bydlí, kam jezdí nebo s kým telefonují. Výzkumníci varují před úniky dat o řidičích chytrých aut.
V květnu 2020 si etický hacker pod přezdívkou GreenTheOnly pořídil na eBay čtyři použité počítače z automobilů Tesla a ve všech našel uložená data předchozích majitelů jako například adresy, nejčastější trasy nebo Wi-Fi hesla. Bezpečnostní experti varují, že problém se týká nejen Tesly, ale všech chytrých automobilů s takzvanými infotainment systémy, které vyrábí třeba BMW, Ford, Cadillac, ŠKODA nebo Mercedes-Benz.
Infotainment systémy se za posledních 10 let staly u nových modelů automobilů běžnou výbavou a usnadňují mimo jiné navigaci, handsfree hovory či čtení e-mailů za jízdy. Někteří řidiči si ale neuvědomují, že stejně jako smartphone nebo počítač v sobě tyto systémy skladují data, která mohou druzí lidé zneužít, třeba historii cest, obsah e-mailů, adresář kontaktů nebo fotografie.
Ani infotainment systémy nejsou v bezpečí před útoky hackerů. Častější problém však představuje únik dat nedopatřením majitele. Řidiči, kteří ojetá auta s infotainment systémy prodávají, z nich ne vždy vymažou svá data, takže příští majitel má jejich citlivé informace jako na talíři. Těchto případů bude vzhledem postupnému rozšiřování infotainment systému přibývat.
Pokud tedy prodáváte automobil s podobným chytrým systémem, zařízení nejprve uveďte do továrního nastavení. To samé udělejte, když vracíte půjčený automobil, jehož počítač jste propojili se svým smartphonem. Způsob, jak to provést, se liší podle modelu auta, ale nejčastěji stačí na několik sekund podržet tlačítko pro spuštění nebo tuto funkci provést v nastavení.
Zdroj: CNN