V posledních měsících se v USA rozšířily masivní útoky hackerů na městské infrastruktury. Nejnovějším případem jsou města Lake City a Riviera Beach na Floridě, jejichž síť útočníci infikovali ransomwarem. Kvůli útoku nefungovaly úřady ani systémy bezpečnostních složek.
Hackeři k útoku využili ransomware, tedy škodlivý software, který v infikovaném zařízení znemožní přístup k určitým souborům nebo rovnou k celému systému. V Lake City tak úředníci přišli o přístupy ke svým účtům a občané města nemohli například odesílat poplatky on-line. Ve městech proto museli několik týdnů administrativu opět vyřizovat off-line, ručně a na papírech. V Riviera Beach útok ochromil dokonce i systém využívaný policií nebo záchranáři.
Hackeři kontaktovali vedení měst a za odblokování systémů požadovali výkupné. I přestože bezpečnostní experti radí při útoku ransomwarem výkupné nikdy neplatit, vedení měst odhlasovala, že zaplacení výkupného bude nejrychlejší cesta, jak chod infrastruktury obnovit. Obě města zaplatila dohromady 1,1 milionu dolarů.
Experti doporučují výkupné neplatit, neboť neexistuje jistota, že útočníci systém po zaplacení skutečně odblokují. Navíc existují jiná řešení, jak ransomware odstranit. V případě takto masivních útoků na města nebo korporace však odstranění ransomwaru může být výrazně dražší než zaplacení výkupného.
Bezpečnostní experti městům doporučují tyto hrozby nepodceňovat a dostatečně svou infrastrukturu zabezpečit. Podobné útoky jsou totiž nejčastěji důsledkem zastaralého zabezpečení sítě, což u městských infrastruktur může ohrozit nejen úřady, ale i občany. Další důležitou prevencí jsou zálohy dat, díky kterým se úředníci dostanou k datům i v případě zablokování systému.
Zdroj: BBC News