Facebook je plný nástrah pro soukromí uživatelů. Lidé do něj denně vkládají obrovské množství citlivých informací, ať už do statusů, zpráv nebo fotografií. Přitom stačí jedno drobné zaváhání a vaše soukromé informace se dostanou do rukou nepovolaných. Řiďte se těmito radami a zůstanete na Facebooku v bezpečí.
1. Vyberte si silné a jedinečné heslo
Ze všeho nejdůležitější je silné heslo. Pokud totiž vaše přihlašovací údaje do Facebooku někdo prolomí, získá přístup ke všem zprávám, které jste kamarádům odeslali za celou dobu, co Facebook používáte, a navíc může vystupovat pod vaším jménem.
Vyberte si silné heslo, které kromě malých písmen obsahuje i čísla, velká písmena a další znaky. Zároveň pro Facebook používejte jedinečné heslo, kterým se nikam jinam nepřihlašujete. Pokud by v opačném případě někdo získal třeba vaše heslo do jednoho z e-shopů, dostane tím přístup i k vašemu Facebooku a všem dalším účtům, kde totožné heslo používáte. Můžete si také stáhnout správce hesel, který bezpečná hesla pohlídá za vás.
Přečtěte si podrobné rady, jak vytvořit silné heslo kamkoliv.
2. Přemýšlejte nad tím, co o sobě zveřejňujete
Mnoho uživatelů tvrdí, že je Facebook něco jako Velký bratr, který o nich ví všechno. Facebook o vás ale ve skutečnosti ví pouze to, co mu o sobě sami řeknete – jinými slovy data, která do něj vložíte. Dřív, než na Facebook napíšete status, komentář nebo vložíte fotku, zamyslete se, zda ho proti vám nemůže někdo zneužít.
Nikdy proto na Facebook nevkládejte:
- citlivé osobní informace – například místo bydliště, rodné číslo nebo číslo účtu,
- citlivé fotografie – například intimní fotky, fotky místa bydliště nebo fotky vašich dětí,
- statusy a fotografie, které porušují zákony České republiky – například poplašné zprávy, pornografii či texty podněcující nenávist.
Zvažte také, zda je nutné zveřejňovat o sobě údaje, pro které má Facebook na vašem profilu vytvořené kolonky. Například informace o tom, kde pracujete, jakou školu jste studovali nebo zda máte partnera, nemusí přece každý vědět.
V ideálním případě se na Facebooku řiďte tímto pravidlem: Nedávejte na sociální sítě nic, co byste neřekli nebo neukázali náhodným kolemjdoucím na ulici.
3. Pečlivě si nastavte soukromí
Každý, kdo chce být na Facebooku v bezpečí, musí vyplnit své nastavení soukromí. Klikněte na Nastavení a poté na záložku Soukromí.
Soukromí má v Nastavení Facebooku svoji vlastní záložku.
Zaměřte se zejména na následující volby:
Kdo uvidí vaše budoucí příspěvky – Zde si nastavíte okruh uživatelů, který vám Facebook předvyplní při vkládání statusu nebo příspěvku a pro které bude následně příspěvek viditelný.
Na výběr máte:
- Veřejný – Příspěvky uvidí všichni uživatelé Facebooku.
- Přátelé – Příspěvky uvidí pouze lidé, které máte v přátelích.
- Přátelé kromě – Příspěvky uvidí pouze lidé, které máte v přátelích, až na výjimky, které si nastavíte.
- Konkrétní přátelé – Příspěvky uvidí lidé, které si sami zvolíte.
- Jenom já – Příspěvky zůstanou soukromé a kromě vás je nikdo neuvidí.
- Vlastní – Publikum pro příspěvky si sami sestavíte v pokročilém nastavení.
Používejte výhradně volby, které se vztahuje pouze na lidi ve vašich přátelích (například druhá a třetí), a nenechávejte své příspěvky veřejné (pokud Facebook nepoužíváte k účelům propagace). Také vždy, než vložíte nový příspěvek, zkontrolujte, zda má soukromí správně nastavené.
Než zveřejníte příspěvek, nastavte si, kdo ho uvidí. Tato možnost je v pravém dolním rohu okna.
Kdo vám může poslat žádost o přátelství – Pokud nechcete být obtěžováni cizími lidmi, zvolte si možnost Přátelé přátel. O přátelství vás budou moci požádat pouze lidé, se kterými sdílíte přátele.
Kdo vidí seznam vašich přátel – Vyberte si, kteří uživatelé uvidí, koho máte v přátelích. Pro maximální bezpečí doporučujeme vybrat možnost Jenom já. Váš seznam přátel tak zůstane soukromý.
Kdo vás může vyhledat pomocí e-mailové adresy nebo telefonního čísla – Máte-li na Facebooku vyplněné kontaktní údaje, zde si nastavíte, kdo vás podle nich může dohledat. Doporučujeme možnosti Přátelé, případně Jenom já.
Tip: V údajích na vašem profilu (například zaměstnání či rodinný stav) si rovněž můžete nastavit, kdo je uvidí. Chcete-li mít tyto údaje vyplněné, omezte jejich viditelnost pouze na přátele.
4. Zkontrolujte sledování polohy
Používáte-li Facebook na svém smartphonu, možná vás překvapí, že sociální síť sleduje vaši polohu. Pokud v Nastavení Facebooku kliknete na tlačítko Poloha, uvidíte na mapě vyobrazená místa, na kterých jste se nacházeli, včetně přesných časů. Aby o vás Facebook tyto údaje neměl uložené, klikněte na tři tečky vpravo nahoře nad mapou a vyberte možnost Odstranit veškerou historii polohy.
Takto vypadá na Facebooku historie sledování polohy. Pokud máte sledování zapnuté, možná vás překvapí, jak přesné záznamy o vaší poloze Facebook vede.
Sledování polohy je závislé na tom, zda:
- používáte mobilní aplikaci Facebook,
- máte aktivní internet a GPS,
- mají aplikace povolené sledovat vaši polohu.
Doporučujeme sledování polohy vypnout. Ve svém smartphonu či tabletu si otevřete nastavení aplikace Facebook a pod Oprávnění klikněte na Poloha. Zde oprávnění deaktivujte.
5. Hlídejte si oprávnění pro aplikace
S Facebookem můžete propojit desítky tisíc aplikací a řada z nich představuje bezpečnostní riziko. Stačí, aby měla aplikace bezpečnostní chybu, a útočník se přes ni do vašeho účtu dostane. Nehledě na to, že některé aplikace jsou vyvíjené přímo za účelem sbírání soukromých dat od uživatelů, ať už se tváří třeba jako aplikace na předpověď počasí.
Přejděte na Facebook do Nastavení a klikněte na záložku Aplikace. Zde uvidíte kompletní seznam aplikací, kterým jste v minulosti dali souhlas k přihlášení pomocí Facebooku. Tyto aplikace mají přístup k vašemu jménu, úvodním fotografiím, seznamu přátel a dalším veřejným informacím. Některé z těchto aplikací mohou mít také povolení publikovat příspěvky pod vaším jménem.
V tomto seznamu také můžete každé aplikaci povolení odebrat. Doporučujeme to udělat u všech aplikací, které nepoužíváte a jejichž vývojářům nedůvěřujete.
6. Dejte si pozor při přihlašování na cizích zařízeních
Pokud se na Facebook přihlašujete v práci, u kamaráda nebo na veřejném PC třeba v knihovně, vystavujete se riziku.
Jednak se do zařízení mohou uložit vaše přihlašovací údaje nebo se zapomenete odhlásit a každý, kdo k počítači přijde po vás, se snadno dostane na váš profil, ať už máte sebesilnější heslo. Vyřešíte to tím, že se na Facebook přihlásíte v anonymním okně, které po odhlášení zavřete.
Zejména na veřejných počítačích vám však hrozí ještě takzvané keyloggery. Tyto aplikace běží na pozadí, zaznamenávají vše, co na klávesnici napíšete, a odesílají to útočníkovi. Z toho důvodu doporučujeme se na cizích zařízeních k Facebooku (a ani jiným účtům) vůbec nepřihlašovat.
Na veřejných počítačích, například v knihovnách, se nikdy nepřihlašujte do svých účtů.
7. Nepřidávejte si cizí lidi do přátel
Každému uživateli Facebooku přijde jednou za čas žádost o přátelství od někoho, koho nezná. Je dobré si uvědomit, že přijetím žádosti tomuto člověku zpřístupníte veškerá svá data, která jsou jinak dostupná pouze vašim přátelům.
Tyto uživatele si do přátel nikdy nepřidávejte. Může jít o lidi, kteří vás chtějí špehovat, nebo o falešné účty, které útočníci vytvořili za účelem sbírání dat od uživatelů.
8. Dejte si pozor, co píšete do zpráv, a pravidelně je promazávejte
Někteří uživatelé si mylně myslí, že zprávy psané na Facebooku či Messengeru zůstanou navždy pouze mezi čtyřma očima. To však není pravda. Stačí, aby k Facebooku vašeho kamaráda získal přístup někdo další, například při krádeži telefonu, a všechny vaše konverzace se náhle stanou veřejnými.
Proto do zpráv nikdy nevkládejte citlivé informace jako přístupové údaje, bankovní účty, adresy nebo informace a fotky, které lze použít k vydírání. Jednou za čas také konverzace smažte. Zabráníte tak tomu, že se k nim jednoho dne dostane někdo cizí.