Bankovní lupiči, e-mailoví podvodníci i nelegální těžaři kryptoměn. Společnost Check Point zabývající se kyberbezpečností zveřejnila zprávu, ve které shrnuje nejčastější trendy v oblasti kyberzločinu za první polovinu roku 2019.
Téměř 50% nárůst zaznamenaly oproti předchozímu roku útoky na mobilní bankovnictví. Takzvaný bankovní malware se rychle vyvinul a stal se běžnou mobilní hrozbou. Pokud se jím váš smartphone nakazí, může ukrást platební data, přihlašovací údaje či rovnou peníze z bankovního účtu. Nestahujte proto neověřené aplikace z pochybných zdrojů a myslete na zabezpečení svého telefonu.
E-mailoví podvodníci rozvíjejí své metody v obelstění spamových filtrů a používají pokročilé techniky maskování, jako jsou šifrované e-maily nebo obrázky vložené do těla e-mailu. Nespoléhejte proto na to, že všechny nebezpečné e-maily vám schránka vyfiltruje do spamu, a buďte obezřetní ke každé zprávě.
Množí se také útoky na cloudové služby, bohaté zdroje citlivých dat velkého množství uživatelů z celého světa. Poskytovatelé cloudů se zabezpečením konkrétních uživatelských prostředí obvykle nezabývají. Uživatelům pouze poskytnou zabezpečovací funkce a nástroje a je na uživatelích, aby je sami využili nebo zvolili vlastní způsob ochrany dat v cloudu.
Mezi nejrozšířenější malware za první pololetí 2019 patří:
- Emotet – Samostatně se šířící trojský kůň využívaný k distribucí dalších malwarů, používá řadu metod, jak se v systému udržet a vyhnout se odhalení.
- CoinHive – Malware navržený k těžbě kryptoměn bez souhlasu uživatele po návštěvě nakažené webové stránky.
- Ramnit – Bankovní malware, který krade přihlašovací údaje, osobní data, hesla a cookies.
Zdroj: Check Point