Posádka nákladní lodi směřující do třetího největšího přístavu USA zjistila, že palubní počítač nefunguje, jak by měl. Hackerský útok ochromil navigaci i komunikaci s pevninou. Přistání se podařilo, ale pobřežní stráž v souvislosti s incidentem doporučuje loďařům nepodceňovat rizika kyberútoků na moři.
Přepadení lodi piráty už dávno nepřipomíná scény z historických filmů. Některé útoky se dokonce odehrávají pouze na dálku a posádka se s únosci fyzicky vůbec nesetká. Přesto se jedná o nebezpečné incidenty, které mohou ohrozit majetek, zdraví i životy.
Pobřežní stráž USA dokončila vyšetřování útoku z letošního února, kdy se hackeři s pomocí malwaru, tedy škodlivého softwaru, nabourali do palubního počítače tankeru a ochromili jeho fungování. Posádka se tak nemohla dostat k aktualizovaným navigačním mapám a zhoršila se i komunikace s pevninou.
Námořníkům se podařilo bezpečně přistát, ale vyšetřování odhalilo zásadní nedostatky v obraně lodi před kyberútoky. V oficiálním varování loďařům proto odborníci doporučují k zabezpečení lodí přistupovat podobně jako k obraně firemních systémů:
- rozdělte síť do menších celků, abyste útočníkům zkomplikovali ovládnutí celé sítě,
- vyvarujte se společným loginům pro celou posádku, vytvořte každému vlastní přístup a vyžadujte jeho identifikaci,
- nainstalujte alespoň základní antivirový systém a pravidelně ho aktualizujte,
- záplatujte operační systém a všechny aplikace,
- nepředávejte citlivá data, např. o převáženém nákladu, z ruky do ruky na USB disku.
Experti na kyberbezpečnost se shodují, že loďaři obvykle rizika znají, ale jen málokdy udělají potřebná opatření. Apelují proto na staré námořnické pravidlo – buďte ve vlnách ostražití a ještě před vyplutím se na cestu pořádně připravte. I technologicky.
Zdroj: Forbes