Na Facebooku se v těchto dnech šíří podvodné zprávy, kvůli kterým uživatelé přichází o peníze. Podvodníci zprávy rozesílají jménem přátel, kterým převezmou účet, požadují telefonní číslo a následně ověřovací kód k platbě. Experti z projektu Digitální pevnost doporučují podobné zprávy ignorovat a lépe si chránit přístup k účtům na sociálních sítích.
Uživatelé Facebooku v Česku čelí další vlně podvodných zpráv. Útočníci se vydávají za přátele a snaží se získat telefonní číslo uživatelů, na které následně přijde ověřovací kód k platbě. Pokud ho uživatelé podvodníkům sdělí, přijdou o peníze. “Podvodníci kontaktovali moji dceru z účtu její kamarádky. Dcera jim v domnění, že komunikuje s kamarádkou, poslala kód k obnovení hesla na Facebooku, a tak získali přístup k jejímu účtu. Stejným trikem od ní získali i kódy k mobilním platbám. Celkem jsme tak přišli o 2 400 Kč,” říká David Sedlák z Mělníka, který na případ upozornil odborníky projektu Digitální pevnost.
text podvodné zprávy
Podle expertů na kyberbezpečnost jde o klasický mechanismus podvodu na sociálních sítích. “Lovení obětí prostřednictvím ukradených identit je jedna z nejefektivnějších metod podvodu, lidé svým přátelům obvykle důvěřují a nepravost zprávy často nepoznají. Uživatele varujeme, aby nikdy nikomu nepřeposílali ověřovací kódy, ty jsou vstupenkou k účtům na sociálních sítích i k internetovému a mobilnímu bankovnictví,” upozorňuje Pavel Řezníček ze vzdělávacího projektu Digitální pevnost.
Kontakt pro média:
- Eva Hromádková
- PR manažerka
- hromadkova@obsahova-agentura.cz
- 732881294
O projektu Digitální pevnost
Digitální pevnost je český vzdělávací projekt, který byl spuštěný na jaře 2019. Jeho cílem je edukace české veřejnosti o bezpečném chování v digitální světě. Na webu Digitální pevnosti je přehledný slovník odborných termínů a také podrobné preventivní návody pro firmy i domácnosti. Součástí portálu je zpravodajská sekce přinášející novinky z oblasti kyberbezpečnosti. Partnery projektu jsou společnosti z oblasti informačních technologií, například Check Point, AEC, ANECT, Arrow ECS nebo S&T CZ.